Balkon Tadilatı ve Düzenlemesi

Balkon Tadilatı ve Düzenlemesi

Balkon Tadilatı ve Düzenlemesi

Kır yaşamını seven, imkanı olmadığı için özleyen şehir sakinleri bahçeli ev hayalini gerçeğe dönüştürme şansı bulamasalar bile başarılı  dekorasyonu ile evlerine doğanın iyileştirici gücünü rahatlıkla misafir edebiliyorlar. Küçük ya da büyük genelde her apartman dairesinin mutlaka en az bir balkonu vardır. Amaç bu alanı iyi bir şekilde değerlendirmek olduğunda yapılacak ilk iş alana uygun dekorasyon malzemelerini seçmek ve gerisini doğanın sunduğu bitki ve çiçeklerin halletmesini izlemektir.

 

 Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Balkon dekorasyonu sanıldığı kadar zor ve uzun bir süreç değildir. Öncelikle dış dünya ile bağlantılı bu mekanları tasarruflu bir şekilde değerlendirmek için kullanılacak mobilyaların mekanın ferahlığını engellemeyecek büyüklükte olması gerekmektedir. Bu yüzden işlevsel ürünler oldukça önemli hale gelecektir. Ayrıca açık balkon dekorasyonu ve kapalı balkon dekorasyon örnekleri de küçük de olsa birbirinden farklılık gösterecektir. Çünkü açık balkonlar dekorasyonda seçilecek eşyaların ve bitkilerin niteliğini değiştirmek zorundadır.

 

Kapalı Balkonlar İçin Dekorasyon Fikirleri

 

Kapalı balkonların daha geniş ve ferah görünmesi için panjur gibi malzemeler yerine sıcak ve soğuğun etkilerini de minimuma indiren cam balkon kapamalar son yıllarda oldukça popüler malzemeler. Cam balkon dekorasyonu ayrıca dış etkenlere açık balkonlara göre daha oda havasında bir tarzı rahatlıkla kaldırabilir. Zira camla kapatılmış balkonlarda rahatlıkla halı ya da perde kullanabilirsiniz.

Ancak elbette odaların ağırlığını balkonlara taşımak küçük mekanları daha da sıkışık hale getireceği için uçuşan tüller, çiçekli perde ve halılar ortamın konseptine daha uygun olacaktır. Yer kaplaması için halı gibi ürünleri tercih etmeyenler ise ahşap parke, mantar zemin ya da yapay çim gibi kaplama ürünlerini rahatlıkla kullanabilirler.

 

Küçük Balkonlarda İşlevsel Mobilyalar

 

Küçük balkonu olan ancak bu alandan yeterince yararlanamadığını düşünen kişiler için küçük balkon dekorasyonu daha incelik isteyen bir aşamayı beraberinde getirir. Öncelikle alandaki işe yaramaz eşyaların elden çıkarılması ile işe başlayabilirsiniz. Çünkü amacına uygun düzenlenmeyen balkonlar genelde depolama alanı olarak kullanılırlar. Balkonun boş hali ortaya çıktığında mobilya ve süsleme aşamalarından önce gerekli tamirat, boya ve temizlik işlerine sıra gelir.

 

Canlı ve sıcak renkler ile yapılan boya ortamı hem geniş hem de sevimli bir hale dönüştürecektir. Küçük balkon dekorasyon fikirleri öncelikle alanın tamamını kullanım üzerinedir. Bu yüzden küçük mekanlarda büyük ölçekli mobilyalara yer yoktur.

 

Onun yerine kendinize hem bir konfor alanı yaratmak hem de sıkışıklığın önüne geçmek için katlanan sandalye ya da masalara göz atabilirsiniz. Çünkü bu tarz ürünler kullanılmadıkları zaman katlanarak gereksiz yer işgali yaratmazlar. Balkon dekorasyon eşyaları ayrıca iç mekanda kullanılanlara göre dış hava şartlarına uygun, sağlam ve temizliği kolay malzemelerden üretilmelidir. Bu yüzden genelde teras, bahçe ve balkonlarda plastik mobilyalar önemli bir yer tutar.

Balkonlara Son Dokunuş

 

Balkonların en önemli objesi kuşkusuz bitki ve çiçeklerdir. Renkli ve şık saksılar ile sunulabilecekleri gibi duvara tahta ya da metal panel yaptırarak askılı şekilde de yeşilin her tonundan rahatlıkla yararlanabilirsiniz. Açık balkon dekorasyonu için kullanılacak çiçeklerin kapalı mekanlara göre daha dayanıklı olması beklenir.

 

Açık balkonlarda ayrıca balkon bariyerine asılan dekoratif saksılardan da yararlanarak yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Balkon duvarı dekorasyonu nasıl yapılır kısmında öncelikle büyük paralar ödemenize gerek olmadığını bilmelisiniz. Tanıdık bir demirci ya da marangoza ızgara yaptırdığınız takdirde duvarınızı bu ürünle kaplayabilir ve çiçekleriniz ile bitkilerinizi bu aparata asabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde asılan saksılara dereotu, maydanoz gibi sebzeler ektiğinizde kendi küçük bahçenize de sahip olacaksınız. Diğer balkonlara göre daha sık kullanılan mutfak balkonu dekorasyonu yeşillikler için en uygun ortamdır.

 

Balkon Dekorasyonunun Püf Noktaları

 

Balkon dekorasyon fikirleri yaşam alanlarının devamı niteliğinde olabileceği gibi tamamen kendi küçük tarzını da yansıtabilir. Balkon dekorasyonu yaparken önerilenler ve örneklere bakarak bir fikir edinilebilir. Örneğin son yıllarda dikey bahçeler oldukça moda olan bir uygulama. Yerden tasarruf sağlayan dikey bahçeler ayrıca oldukça estetik bir görünüme sahip. Buna benzer bir uygulama olarak bambular ile hep duvarları kamufle edebilir hem de ortama zen temasını rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

 

Balkon dekorasyon modelleri mekanların boyutlarına göre farklı tasarımlara sahip. Örneğin dar uzun balkon dekorasyonu klasik masa etrafına dizilmiş sandalyelere izin vermeyeceği için katlanan masalara daha fazla ihtiyaç duyar. Ayrıca sadece oturma alanı olarak kullanılmak istendiğinde bu tarz balkonlara salıncak gibi eşyalar da rahatlıkla eklenebilir.

 

Balkonlara Çiçek Seçerken

 

Balkon çiçek dekorasyonu öncelikle mekanın açık ya da kapalı olduğuna göre belirlenir. Her dönem değişen bir görüntü isteyenler mevsimlik çiçekler ile balkonlarını daima yenilenmiş ve tazelenmiş hale getirebilirler. Demirbaş bitkiler isteyenler ise dış etkenleri gözeterek bir seçim yapmak zorundadır. Seçilen çiçeklerin cinsi hava şartlarına göre belirlense de ne kadar renk o kadar canlı ve etkileyici bir balkon olduğunu unutmayın.

Büyük Balkonlarda Hayal Ötesi Tasarımlar

 

Geniş bir balkona ya da terasa sahip olanlar istediklerini gerçekleştirme konusunda kuşkusuz daha şanslı. Hem kullanılan mobilyalardan hem bitki ve objelerden kısıtlama yapma zorunluğuna gerek kalmayacaktır. Büyük balkon dekorasyonu öncelikle oturma alanında ciddi bir konfor imkanı sağlar. Uzunluğu ve genişliği yeterli büyüklükte olan balkonlar için palet balkon dekorasyon fikirlerine göz atabilirsiniz. Ahşap paletler üzerine otantik kumaşlar kaplanarak oluşturulan sedirler hem rahatlık hem de estetik açıdan oldukça etkileyicidir. Ayrıca bu tip oturma alanları daha fazla kişinin balkon keyfini aynı anda yaşama şansını verecektir.

 

Terasları Bahçeye Çevirmek Zor Değil

 

Teras balkon dekorasyonu alanın imkan verdiği ölçüde hayal gücüne daha uzağa gitme fırsatı verir. Gezinme alanlarını geniş bırakmak isteyen kişiler teraslarda ferforje mobilyalar ile hem alandan tasarruf sağlayıp hem de elit ve gösterişli bir hava katabilirler. Geniş oturma alanları isteyenler ise dış etkenlere karşı dayanıklı ahşap ya da rattan mobilyaları tercih edebilir. Güneşi bol geniş teraslarda ayrıca şezlong da oldukça işlevsel bir ürün olarak rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca geniş bir alan daha büyük çiçek ve bitkilere de imkan verdiği için büyük saksıların içinde kauçuk, limon, palmiye gibi egzotik bitkileri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Balkon Dekorasyonunda Küçük Detaylarla Büyük Farklar

 

Balkonların genel dekorasyonu sadece renkler, çiçekler ya da mobilyalar ile sınırlı değil. Öncelikle aydınlatma kısmında da genel tasarıma dikkat etmek gerekiyor. Zira ihmal edilmiş bir aydınlatma tüm tasarımın kalitesine gölge düşürebilir. Bu yüzden balkonlarda yine hem işlevsel hem de dekoratif aydınlatma ürünlerine yer açmalısınız. Dekoratif balkon lambaları kişisel zevklere göre değişiklik gösterse de genelde doğal görünümlü olanlar tercih edilmeli. Jüt ya da hasır ipinden yapılan lambalar, duvara monte edilen rustik aplikler ya da sarkıtlar kullanılabilir.

Dış mekanlar için üretilen lambaların bazı modellerinde ayrıca optik cam mercek kullanıldığı için ışığın daha etkili şekilde iletilmesine olanak vermektedir. Balkonları size özgü hale getirmek için rüzgar çanı, duvara monte edilen seramik objeler, solar lamba gibi eklemeler yapabilir ve ayrıca kendi el işçiliğinizin ürünleri saksı, yastık, örtü, gibi parçaları ilave ederek tamamen size özgü bir balkona sahip olabilirsiniz.

Son Paylaşımlar
Ev Tadilatı Nasıl Yapılır, Ev Tadilatı Yapmanın 4 Püf Noktası
Ev Tadilatı Nasıl Yapılır, Ev Tadilatı Yapmanın 4 Püf Noktası
Evden Çalışanlar İçin Çalışma Alanı Önerileri
Evden Çalışanlar İçin Çalışma Alanı Önerileri
Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri
Küçük Salonlar İçin Dekorasyon Fikirleri